Naše storitve - Pleskanje z barvami

Bela barva je varna izbira za večino bivanjskih prostorov. Pa vendar, kadar želimo prostoru dodati neko osebno noto, barvo prilagoditi namenu ali želenemu počutju, doseči udobnost bivanja in obenem sodobni videz, posežemo po različnih barvnih odtenkih.

Izbora ustrezne barve pa je lahko zelo dolgotrajni proces. Namreč barva bistveno spremeni prostor, obenem se mora ujemati s stvarmi, ki so že ali še bodo nameščene v prostoru. Včasih se je o izboru barv smiselno posvetovati tudi z oblikovalci notranjih prostorov. Ti vam pomagajo glede na vaše želje, vaš značaj ne samo izbrati ustrezne odtenek barve, temveč določiti paleto dominantnih barv, ki naj bi ob izbrani stenski barvi še nastopale v prostoru.

Kadar se odločite za različne barvne odtenke, pri Montažerstvu Jeseničnik poskrbimo za vrhunsko kakovost in vizualno dovršenost pobarvanih površin. Pri tem uporabljamo izključno vrhunske barve naših parterjev Jub, Helios ... oglej si spisek naših parterjev.

Da pa lahko dosežemo kakovostne rezultate, izvedemo vsaj temeljne korake, ki ji predstavljamo v nadaljevanju.Dovolite pa tudi nekaj nasvetov glede izbora barve.

 

 

 

 

Nekaj naših osnovnih napotokov glede izbora barve

NEVTRALNE BARVE KOT SO UMAZANA BELA (TER SEVEDA BELA), SIVA, BEŽ, SVETLE RJAVE ... je smiselno izbrati kadar se želi umirjeno vzdušje bivanjskih prostorov. Barvno dinamiko in pestrost se nato doseže z pohištvom in raznimi dekorativnimi dodatki v močnejših barvah.

RDEČA je aktivna barva in povečuje energijo v prostoru. Je odlična izbira za vaše družabne prostore, kot so dnevne sobe in jedilnice, prisotne združuje spodbuja k komunikaciji. Rdeča ustvari vznemirjenje in dramo ter je čudovita barva za hodnike in predsobe, da ustvari močan prvi vtis.

RUMENA je vesela, sončna barva, ki sporoča veselje – je kot nalašč za kuhinje, kopalnice in jedilnice. Če jo uporabite v hodniku, predsobi in drugih majhnih prostorih, bodo ti delovali vabljivi in prešerno pozitivni. V večjih prostorih pa so primernejši milejši in svetlejši odtenki rumene.

MODRA je pomirjujoča in sproščujoča barva, ki znižuje krvni tlak in srčni utrip ter upočasnjuje dihanje. To je fantastična barva za spalnice in kopalnice. Obenem se je modre za izogibat v prostorih, kjer je malo dnevne svetlobe. Najlepši so mehki modri odtenki , a ker gre za hladno barvo jo je smiselno uravnotežiti s pohištvom toplejših barvnih odtenkov.

ZELENA je pomirjujoča in harmonična barva, ki združuje vedrino rumene s pomirjujočimi lastnostmi modre. Načeloma je primerna za skoraj vsak prostor v hiši in dobro deluje za doseganje umirjenega in sproščujočega splošnega ambienta. Obenem pa je to barva, ki je mnogi v notranjih prostorih ne marajo (ker spominja na mah, alge, divjo naravo ...). Zelena barva je morda odlična poživitev prostora predvsem v urbanih naseljih, kjer je v okolici le malo zelenega (ni dreves, parkov, vrtov ...).

ORANŽNA je živahna in navdušujoča barva, ki resnično poživi energijo vsake sobe. Nje učinek je lahko premočen, zato se pogosto uporablja le kot barvni poudarek v dnevnih sobah ali otroških sobah. Oranžna barva je vsekakor idealna izbira za hrupne otroške igralnice, domače telovadnice in prostore za vadbo.

VIJOLIČNA je temna in dramatična, bogata in prefinjena. Povezuje se z razkošjem, ustvarjalnostjo in duhovnostjo – vijolična oblačila so skozi zgodovino nosili kraljevi in avtoriteti. Vijolična barva prostoru prinese neobičajno in globoko doživljajsko izkušnjo. Svetlejši odtenke vijolične (npr. sivka in lila), pa so primerni za doseganje podobnih pomirjujočih učinkov kot sicer z modro barvo, vendar pa z veliko razen z veliko več topline.

ČRNA je lahko zelo seksi, dramatična ali elegantna. Lahko izraža občutek moči, drznosti poguma a tudi zadržanosti in otožnost. V kombinaciji s srebrnimi ali zlatimi detajli pa daje občutek luksuza in glamurja. Namesto sten, pa lahko s črno pobarvamo pohištvo: črna je danes pogosta barva kuhinj ali pohištva za dnevne prostore, bodisi modernega bodisi klasičnega. Črno pa se še vedno najpogosteje uporablja kot barvo detajlov, za dodajanje globine, izhodiščnih točk, dramatičnosti sicer nevtralnim ambientom.

 

Zaščita prostora

Pred pričetkom del prostore in stvari vedno ustrezno zaščitimo. Če so v prostoru že postavljeni tlaki (parket, ploščice, ...), stopnice, .... tla ustrezno zaščitimo s folijami in filcem. Če so vgrajena okna, okenske police in vrata jih ustrezno zaščitimo s folijami, po potrebi tudi odstranimo. V kolikor je že postavljena električna napeljava, zaščitimo vsa stikala in vtičnice. Če je v prostoru tudi pohištvo, ga premaknemo ter zaščitimo s folijami. S folijami zaščitimo tudi svetila in ostale električne naprave, ki se jih ne da demontirati.

 

Predpriprava površin

Pred beljenjem morajo biti stene in stropi ustrezno predpripravljeni. Pri Montažerstvu Jeseničnik poskrbimo za vse potrebno, da stene idealno pripravimo za barvanje: jih očistimo, saniramo, popravimo razpoke in druge napake, zakitamo in zgladimo, impregniramo ... več informacij v zavihku predpriprava.

 

Barvanje

Stene in strope barvamo najmanj v dveh nanosih. V kolikor so bile stene predpripravljene že pred nekaj časa, jih premažemo tudi z emulzijo, ki nase veže prah, prepreči drobljenje površine stene in obenem zmanjša porabo barve. Kateri tip barve (pralna, proti plesni, proti nikotinu, termo izolacijska, lateks ...) bomo uporabili, je odvisno od prostora ter od predvidenega načina in intenzitete uporabe. Kadar barvamo z intenzivnimi barvami, izvedemo najprej nanos svetlejšega tona končne barve.

Pri barvanju vedno preverjamo kakovst izvedbe ter sproti popravljamo morebitne anomalije. Tudi najmanjša napakica predvsem pri intenzivnih barvah je še kako opazna.

 

Zaključna opravila in čiščenje

Po končanem beljenju odstranimo vse zaščitne folije in filc, namestimo stikala in vtičnice, prestavimo pohištvo. Prostor temeljito očistimo in preverimo, ali je za nami morebiti ostala kakšna "packa". Ves nastali odpadni material odnesemo. Po zaključku za nami ostanejo le kakovostno pobeljene stene in stropi.